Kamienie półszlachetne

SYMBOLIKA KAMIENI

DIAMENT – najczęściej jest utożsamiany z doskonałym kryształem, stąd też jest symbolem czystości, duchowości i niezmienności, czasami nieśmiertelności. Według Platona oś świata jest diamentowa. Jako kamień szlachetny jest podporządkowany astrologicznie do Lwa. Koziorożca i Barana. Jego przydomkami są określenia: król kamieni, kamień orli. Wskazuje, że w ogromnej czystości i prostocie tkwi potężna siła. Niesie nieocenioną pomoc ludziom, którzy wkroczyli na ścieżkę poznania samego siebie i doskonalenia się ze wszystkimi tego konsekwencjami. Jako najwyższy przedstawiciel czystego, pierwotnego i niepodzielnego światła towarzyszy człowiekowi przy wkraczaniu w nowy wymiar życia: w świadomość niepodzielnej jedności i do przeżycia kosmicznego połączenia z wszechświatem, gdzie nie ma już żadnego  podziału pomiędzy Ja i Nie-Ja. Leczniczo silnie oczyszcza organizm, ładuje go energią życiową, opóźnia procesy starzenia. Noszony jako talizman bądź biżuteria wpływa doskonaląco na ciała energetyczne, a poprzez to na ciało fizyczne.

RUBIN -jego głęboko czerwone światło oraz subtelny błękitny blask symbolizuje siłę miłości i życia oraz ogień oczyszczenia i przemiany. Energia miłości ma szeroki zakres: od seksualności aż po uniwersalną. Objawia seksualność jako formę wyrazu twórczej, pierwotnej energii życia i wywyższa miłość fizyczną tak, iż spełnia się w niej największa tęsknota człowieka za doskonałym, duchowym zjednoczeniem. Przy braku życiowych sił rubin może udostępnić pierwotne źródło energii, spoczywające w czakrze korzenia, by stamtąd czerpać nowe siły, dając również odwagę i męstwo. Astrologicznie rubin przynależy do Lwa, Barana i Skorpiona.

 CHRYZOLIT– znany od starożytności ma także inną nazwę -oliwin, wynikającą z jego zadziwiającego oliwkowego zabarwienia. Noszący chryzolit zyskują sympatię otoczenia i mają zapewniony sukces w interesach. Można spotkać również inne zabarwienie tego kamienia: żółtawo- zielone i żółte. Jako talizmany opiekują się urodzonymi pod znakiem Lwa, sprowadzając na nich spokojny sen i odganiając nocne koszmary. Oprawiony w złoto umacnia siły duchowe oraz obdarza umiejętnością przepowiadania przyszłości, jasnowidzenia.

JASPIS -często jest określany jako matka wszelkich kamieni. Przekazuje mądrość, elementarną silę i cierpliwość do Matki-Ziemi. Niepozorny z wyglądu kamień non stop wypromieniowuje witalizującą, oczyszczającą i harmonizującą energię Życiową. Uczy bezinteresowności i skromności, daje wytrwałość, stałość i współczucie, wzmacnia wolę czynienia dobra. Czerwona odmiana wzmacnia i ożywia ciało, zielona uspokaja. Najsilniejsze oczyszczające i transformujące działanie posiada jednak heliotrop -jaspis krwawy, witalizujący człowieka. Wprowadza on leczniczą silę zielonego promienia do krwi i narządów wydalniczych, dzięki czemu uruchomiony zostaje proces odtruwania organizmu. Astrologicznie jest podporządkowany Baranowi i Skorpionowi, Pannie, Rakowi, Koziorożcowi.

KAMIEŃ KSIĘŻYCOWY -delikatnie i tajemniczo połyskujące światło tego kamienia łączy nas z wrażliwą, marzycielską stroną naszej natury i pomaga ją uznać, zaakceptować i włączyć w całościową osobowość. Miękka, żeńska i delikatna wibracja uwalnia skostniałe struktury uczuciowe i oddziałuje na nasze uczuciowe życie oraz emocjonalną równowagę: Bardziej świadomie odbieramy sny, czerpiąc z nich wiedze i poznanie. Łagodzi emocje, tonuje nadwrażliwość. Wyzwala kobiecą stronę każdej natury, sprzyja wyostrzeniu intuicji i reaktywności, uświadamia skrywane uczucia a także pomaga w utrzymaniu hormonalnej równowagi w cyklu miesiączkowym. Kobiety wprowadza w harmonię z obszarami tajemno- mistycznymi, jak i z siłami zapładniającymi i żywiącymi, spoczywającymi w ukryciu w głębi ich kobiecości. Mężczyznom pomaga w otworzeniu się na ich żeńskie cechy, tak by mogli rozwijać się w doskonalą całość.

KARNEOL -nazwa pochodzi się od łacińskiego słowa caro, co oznacza ciało. Sprzyja koncentracji i motywacji. Nosi w sobie pomarańczowo- złotą barwę zachodu Słońca i łączy nas z pięknem i silą Ziemi. Na ścieżce duchowego rozwoju pomaga pozostawać w związku z energiami Ziemi i wprowadzać nowo zdobytą wiedzę w powszechne życie. Jest stymulatorem, rozprasza apatię i zwiększa fizyczną aktywność oraz silę osobowości. Wyostrza świadomość teraźniejszości. Jego uziemiająca siła posiada szczególną wartość dla roztargnionych, zagubionych, przebywających w głębi własnego umysłu ludzi, którzy nie potrafią odnaleźć w swoim życiu właściwego kierunku. Według tradycji jest zalecany w chorobach krwi, łagodzi stany zapalne i gniew, kojarzące się z jego czerwonym kolorem.

LAPIS LAZULI– zwany także niebieskim kamieniem. Charakteryzuje się złocistymi wrostkami pirytu, które rozsiane są niczym światełka na głębokim królewskim błękicie i przypomina nocne, rozgwieżdżone niebo. Przekazuje duszy wrażenie bezpieczeństwa w kosmosie, otwiera ją na nieskończone życie we Wszechświecie. Kieruje umysł do wnętrza, wzmacnia go i pozwala rozpoznawać nadrzędne związki. Położony na czakrze czoła może poprowadzić w najgłębsze obszary umysłu, z których płynie intuicyjna wiedza i zrozumienie, i gdzie zdobywamy zaufanie do wyższego przewodnika. Sprzyja usuwaniu wzorców myślowych, mogących zamykać dostęp do tej głębi.

OPAL -swoją migoczącą grą barw łączy nas z mieniącą się różnorodnością życia. Na Wschodzie cieszy się wysokim uznaniem, ponieważ dostrzega się nim zjednoczone , zalety wszystkich kamieni. Nasze postrzeganie może podnieść na kosmiczną płaszczyznę, gdzie białe skupione światło absolutnej jedności dzieli się na wibracje siedmiu barw tęczy. Ożywia i stymuluje właściwości wszystkich czakr, a dzięki temu otwiera świadomość na te obszary życia, których dotąd nie zauważyliśmy bądź pomijaliśmy je. Zwraca uwagę na nasze słabości i blokady. Jest wybierany intuicyjnie, szczególnie, gdy pragniemy pracować nad konkretnym aspektem naszej osobowości. Leczniczo wzmacnia serce, pomaga przy schorzeniach żołądka i jelit.

SZAFIR -najczystszy i najgodniejszy przedstawiciel błękitnych kamieni: z tego też powodu jest tradycyjnie nazywany kamieniem wiary i spokoju, jak i kamieniem niewinności i mądrości. To silny, opiekuńczy kamień. Wspaniały pomocnik w medytacji i wierny towarzysz na duchowej ścieżce, oświetlając ją ciemnoniebieską aż po błękit indygo barwą. Prowadzi człowieka od powierzchowności życia do głębokich przeżyć, w stronę wiecznych wartości. Usuwając chaos i złudzenia, rozpraszając zwątpienie i trudności pozwala zrozumieć, że istota ludzka zawiera się we wszechobecnym boskim bycie, wiecznym i ponadczasowym. Działa oczyszczająco i odnawiająco wobec swojego właściciela. Jego głębokie błękitne światło może otworzyć człowieka na kontakt i prowadzenie przez wyższą, duchową istotę, poprzez czystość zamiaru i wewnętrzne przekonanie o jej obecności. Otwiera człowieka dla płaszczyzny kosmicznych obrazów i uznania jednej wszechogarniającej kosmicznej harmonii. Stosowany leczniczo może obniżać ciśnienie krwi, leczyć choroby oczu (szafir błękitny), woda szafirowa zapobiega przedwczesnej starości; łagodzi nerwowość i bezsenność; w kolorze indygo jest wspierający przy leczeniu chorób psychicznych i zaburzeń umysłowych. Astrologicznie jest przyporządkowany do Byka, Panny, Ryb (szafir błękitny), Wagi(błękitny i gwiaździsty), Strzelca (ciemnoniebieski) i do Wodnika (Jasnobłękitny).

ALEKSANDRYT -jest zagadkowym kamieniem. Posiada moce magiczne, a dwoistość jego zabarwienia ma powiązania z dwu obiegiem ludzkiej krwi: tętniczym i żylnym. Warunkuje to jego właściwości lecznicze, dotyczące układu sercowo-naczyniowego. Jego dodatkową cechą jest uspokajający wpływ na człowieka, sprzyjający osiąganiu zgody i porozumienia w trudnych sytuacjach.

TOPAZ -Jego najbardziej znanym przedstawicielem jest topaz złoty, którego promienie łączą człowieka z energią Słońca, przekazując mu jednocześnie solarną siłę i jego ogrzewające światło. Z uwagi na te cechy określa się go mianem kamienia radości. Pozytywna energia wibracji topazu usuwa depresje i złe myśli, wzmacnia organizm, zaopatrując go w świeżą energię i przeciwdziałając stanom wyczerpania. Pogłębia rozum i poszerza poznanie, w tym sensie prowadzi człowieka do złotego środka. Wpływa pobudzająco na cały organizm i działa harmonijnie i równoważąc przy nerwowych napięciach. Złoty z reguły jest stosowany celem odprężenia lub odblokowania  Manipury, czakry splotu słonecznego. Astrologicznie jest przypisany do  Lwa i Bliźniąt.

AMETYST – Kamień trzeźwości. Jego nazwa wywodzi się od imienia pięknej nimfy Amethis. Ma on nadzwyczajne właściwości, o których wspominali już Sumerowie: moc powodowania miłości ku ofiarodawcy. Wpływa na wzrost energii, odpędza złe myśli, chroni przed złym losem. Sprzyja ukojeniu, oczyszczeniu, przemianie. Poszerza duchową świadomość, doskonały do medytacji. Swoją mocą wchłania negatywne czynniki i zwalcza zanieczyszczenie powietrza. Jego zabarwienie nie jest jednorodne: szczyci się paletą barw od ciemnego fioletu do purpury.

BURSZTYN -posiada ciepłe, słoneczne promieniowanie. Dla ludzi jest pomocnym przyjacielem we wszelkich życiowych sytuacjach. Zagęszcza wyższe energie tak, iż mogą one rozwinąć swoje służebne siły tak na obszarze fizycznego, jak i materialnego działania. Zapewnia pogodne usposobienie, spokojną ufność, która na płaszczyźnie fizycznej aktywizuje siły samo uzdrawiania i pomaga w osiągnięciu sukcesu w podejmowanych przedsięwzięciach. Stosowany do medytacji i pogłębiania zdolności wewnętrznego widzenia. Działa wspomagająco przy wszystkich chorobach. Odbiera szczególnie intensywnie negatywne promieniowanie z ciała.

CYTRYN -Promieniowanie cytrynu wysubtelnia wibrację czakry splotu słonecznego, poprzez którą przetrawiamy nasze doświadczenia życiowe i codzienne emocje. Gdy tłumimy uczucia, dławimy je zamiast otwarcie wyrażać, powstają blokady w obszarze emocjonalnym. W takich sytuacjach cytryn jest wspaniałym kamieniem, który uwalnia nas od nagromadzonego balastu. Kamień ten znakomicie harmonizuje wydzielanie insuliny, jest więc niezastąpiony chorym na cukrzycę.

GRANAT – jego głęboko czerwony ogień daje siłę napędową, siłę woli, a także wiarę w siebie i w sukces. Budzi  radość działania, ofiarowując jednocześnie wytrwałość w realizowaniu do końca naszych zamiarów. W Indiach jego blask stawiano na równi z ogniem kundalini, który jako praogień tkwi w centrum naszego korzenia i przedstawia źródło witalnej siły. Pobudza seksualną energię i przekształca ją w transformującą, konstruktywną siłę. Wspomaga rozwój obrazowej siły wyobraźni, otwiera oczy na rzeczy ukryte aż do jasnowidzenia. Chroni przed nieszczęściami, ukrytymi niebezpieczeństwami. Znajduje zastosowanie przy pobudzaniu krążenia, korzystnie wpływa na strukturę krwi. Łagodzi reumatyczne i artretyczne schorzenia, depresje, zwapnienia, choroby skóry.

RÓŻOWY KWARC -swoim różowym., delikatnym blaskiem sprzyja łagodności, czułości i miłości. Leczy rany serca, powstałe w ciągu naszego życia wskutek brutalności, nieprzychylności i niedostatecznej uwagi innych ludzi. Pokazuje ile faktycznie miłości oraz czułości skrywa się w naszej własnej istocie. Uczy wybaczania sobie i innym. Otwiera serca na wszystko, co piękne, między innymi w muzyce, malarstwie. Ożywia fantazję i twórcze myślenie artystów. Wpływa uspokajająco na serce, jest pomocny przy leczeniu psychosomatycznych chorób serca, będących wynikiem emocjonalnych urazów. Oprawiony w złoto może być stosowany przy stwardnieniu rozsianym.

TURKUS -intensywnie delikatna barwa tego kamienia łączy w sobie błękit Nieba i zieleń  Ziemi, natchnienie i wyższe ideały, spływające ze świata umysłu z pierwotną silą naszej planety. Pomaga wyrażać tak idee umysłowe i zrozumienie, jak i intuicyjną wiedzę duszy oraz włączać je w powszednie życie. W sposób naturalny przyciąga z kosmosu pozytywnie wzmacniające energie i otwiera duszę na wyrażanie piękna. Ma istotne znaczenie jako kamień opiekuńczy, chroniąc aurę człowieka przed negatywnymi wpływami i szkodliwymi wibracjami, co przejawia się głównie poprzez zmianę jego barwy. Stosowany jako kamień leczniczy wzmacnia cały organizm i posiada moc przyciągania leczących energii bezpośrednio z kosmosu. Można nim leczyć tak zapalenie gardła, jak i choroby płuc czy schorzenia oddechowe. Dzięki niemu mogą zniknąć problemy z porozumiewaniem się, ponieważ sprzyja on harmonijnemu wyrażaniu myśli i uczuć. Pozytywnie wpływa na wzmocnienie serca. Astrologicznie włada Wodnikiem i Rybami.

TYGRYSIE OKO – jego przekazem jest żywe i cieple promieniowanie, które otrzymuje poprzez jedwabiście złote i brązowe odcienie. Uświadamia nam, czego faktycznie i poszukujemy. Sprzyja spojrzeniu do własnego wnętrza, a pod jego wpływem rozpoznajemy ograniczoność świata materii. Pomaga przezwyciężyć przeziębienia, wzmacnia  ostrość wzroku, może łagodzić astmę.

AGAT-  Łączy naszą duszę z tymi wibracjami, które pozwalają nam w samym centrum różnorakich roszczeń czy pokus dnia codziennego zachować stałość, pozostać sobie wiernym, wykazać odwagę czy też wytrwałość. Zapewnia równowagę, chroni wewnętrzną istotę swojego właściciela. Wzmacnia poczucie własnej godności, wyostrza spojrzenie na ukryte duchowe emocje, tak nasze własne, jak i innych. Tradycyjne przekazy przypisują agatowi moc przyciągania spadków, darowizn, wskazywania ukrytych skarbów. Jest stosowany dla wzmocnienia organów rozrodczych, łagodzi infekcje połączone z gorączką, bóle głowy, schorzenia skóry.

SZMARAGD-  Jego czysta, zielona barwa symbolizuje siły wzrostu i regeneracji na wszystkich płaszczyznach w ciele, myśleniu oraz działaniu. Zawiera w sobie całą zieleń przyrody i krystalizuje ją w sobie jako substancję życia. Swoim delikatnym promieniowaniem wpływa przede wszystkim na energetyczne ciała człowieka i uwalnia z nich chorobotwórcze energie, zatory oraz blokady. Łączy szczególnie z siłami przyrody i pozwala przeżyć jej piękno, otwiera również świadomość dla działania istot naturalnych, których zadaniem jest troska o wzrost i rozwój wszelkich stworzeń na Ziemi. Uczy wykonywania zadań życiowych w harmonii z naturalnymi siłami wzrostu i odnowy, dla dobra całego Wszechświata. U człowieka, działającego zgodnie z siłami natury, otwiera się bogactwo i obfitość, jaka ofiarowuje Ziemia. Dochodzi do regeneracji ciała i duszy, przeżywania nowego narodzenia w zdrowe życie, gdzie dominuje miłość i harmonia. Przypisuje mu się właściwości bakteriobójcze, normalizuje ciśnienie krwi, wpływa na poprawę pamięci, pomaga przy epilepsji, dnie, malarii i reumatyzmie. Astrologicznie przynależy do Byka i  Raka. Uchodził za skuteczny talizman przeciwko piekielnym siłom, stąd też zapewne wywodzi się jego określenie kamień przeciw demonom.

CHALCEDON -łagodne promieniowanie tego kamienia uspokaja, równoważy usposobienie, sprawia, iż jesteśmy mniej drażliwi i podatni na obrazę. Wskazany dla ludzi, którzy łatwo wpadają w furię. Jego uspokajający wpływ otwiera drogę do wewnętrznej inspiracji. Jest uważany za kamień mówców. W Tybecie biały chalcedon jest uważany za symbol czystego białego kwiatu lotosu. Jego pasiasta odmiana dobrze wpływa na choroby gardła i krtani. Ogólnie wzmacnia organizm, chroni przed niechcianą hipnozą.

KRYSZTAŁ GÓRSKI -doskonały nośnik czystego światła, zawierającego w sobie wszystkie barwy tęczy. Łączy nas z nierozdzielną całością i źródłem pierwotnej energii, mieszkającej w głębi naszej duszy jako boskie światło i prześwieca w najgłębszej głębi wszelkie stworzenie. Pomaga połączyć naszą duszę z duszą Wszechświata, usuwa zatory i energetyczne blokady, nieczystości aury i dysharmonie duszy, które przeszkadzają w tym zjednoczeniu. Wnosi jasność oraz czystość w umysł i duszę, pogłębia medytację oraz intuicję. Jest wartościowym talizmanem z uwagi na swoje zdolności neutralizowania negatywnych wibracji. Rozświetla sny, chroni dusze podczas jej wypraw w inne wymiary. Leczniczo uśmierza bóle, tamuje krwotoki, oczyszcza i ładuje energetycznie  pitną wodę.

KAMIENIE DLA ZDROWIA:

JASPIS – kamień antystresowy, wzmacnia system odpornościowy, poprawia wzrok, słuch, wspomaga leczenie wątroby, śledziony i nerek.

OPAL- kamień radości życia. Odtruwa organizm, wspomaga leczenie chorób krwi, łagodzi zaburzenia koordynacji ruchu i wzroku.

KARNEOL – kamień odwagi. Uspokaja, poprawia koncentrację, wspomaga leczenie reumatyzmu, bezpłodności, bólów głowy, pomaga pomyślnie zdawać egzaminy.

LAPIS-LAZULI – kamień silnych włosów. Działa na tarczycę, spowalnia proces łysienia, obniża ciśnienie, leczy kurzajki, brodawki, narośla.

TOPAZ- kamień młodości. Opóźnia proces starzenia i odwraca jego skutki, korzystnie wpływa na wrzody, impotencję, żylaki i astmę.

CYTRYN – kamień antycukrzycowy. Wspomaga wydzielanie insuliny, usuwa zatrucia krwi, łagodzi stres u dzieci.

CHALCEDON – kamień gruczołu tarczycowego. Uspokaja, pomocny w leczeniu ran i dolegliwości tarczycowych, klimakterium, chorób gardła.

FLUORYT – kamień menadżerów i palaczy. Łagodzi stres, chroni płuca, wspomaga leczenie nowotworów płuc i wątroby.

KWARC RÓŻOWY – kamień mocnego serca. Korzystnie wpływa na schorzenia serca, zaburzenia neurologiczne, nowotwory, negatywne promieniowanie.

AMETYST – kamień antymigrenowy. Łagodzi bóle głowy, migreny, bezpłodność, bezsenność, alkoholizm.

AWENTURYN – kamień menadżerów. Wzmacnia system nerwowy, pomaga przy schorzeniach serca, poprawia witalność.

ONYKS – kamień równowagi psychicznej. Łagodzi zaburzenia neurologiczne, regeneruje serce, nerki i tkankę skórną.

HEMATYT – kamień sił witalnych. Oczyszcza krew, przynosi ulgę w bólach karku i pleców, wspomaga leczenie anemii, kamień prawników, pomaga wygrywać procesy sądowe.

TYGRYSIE OKO – kamień alergików. Łagodzi objawy alergii, stany zapalne dróg oddechowych, wyostrza wzrok.

KRYSZTAŁ GÓRSKI – kamień-neutralizator. Zobojętnia szkodliwe promieniowanie, wspomaga leczenie guzów nowotworowych i ciężkich przeziębień.

BURSZTYN – pomocny w bólach głowy i migrenowych, przeziębieniach i grypie, reumatyzmie oraz dolegliwościach układu krążenia.

SÓL KAMIENNA – łagodzi reumatyzm, anemię, schorzenia górnych dróg oddechowych, stany lękowe, cukrzycę, zapalenie nerek i wątroby.

WG DOLEGLIWOŚCI:

Bóle głowy, bóle migrenowe – AMETYST, KARNEOL, BURSZTYN, JASPIS
Wypadanie włosów – LAPIS-LAZULI
Gardło, schorzenia górnych dróg oddechowych (przeziębienia) – LAPIS-LAZULI, TYGRYSIE OKO, BURSZTYN
Serce, układ krwionośny – KWARC RÓŻOWY, AWENTURYN, ONYKS, HEMATYT, OPAL, CYTRYN, JASPIS
Nadciśnienie – LAPIS-LAZULI
Tarczyca – CHALCEDON
Układ pokarmowy – OPAL, AGAT, JASPIS
Wrzody żołądka – AGAT, JASPIS
Cukrzyca – CYTRYN
Bóle mięśni – BURSZTYN, CHALCEDON, JASPIS
Reumatyzm – KARNEOL, BURSZTYN
Guzy nowotworowe – FLUORYT, KWARC RÓŻOWY, AMETYST, TOPAZ, KRYSZTAŁ GÓRSKI, JASPIS
Alergie – TYGRYSIE OKO, AKWAMARYN, CYTRYN
Stres, stany nerwowe – FLUORYT, KWARC RÓŻOWY, AMETYST, ONYKS, HEMATYT, KARNEOL, LAPIS-LAZULI, CHALCEDON
Bezsenność – AMETYST
Cellulitis – TOPAZ, OPAL, BURSZTYN
Potencja i atrakcyjność seksualna – JASPIS
Dolegliwości kobiece i bezpłodność – JASPIS, AGAT
Kurzajki, brodawki, narośla – LAPIS-LAZULI
Szkodliwe promieniowanie – KRYSZTAŁ GÓRSKI, KWARC RÓŻOWY

na podstawie skryptu [Symbolika i znaczenie kamieni szlachetnych]
Reklamy

Autor

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s