Skuteczne sposoby na katar

  • Płukanie nosa wodą z solą

Dla niektórych pewnie dość ekstremalna metoda, ale bardzo pomocna i szybka w leczeniu kataru. Najlepiej wykonać zabieg najszybciej jak tylko pojawią się objawy przeziębienia. Jeśli katar  jest już rozwinięty, ta metoda pomoże szybciej go wyeliminować, jednak wymaga częstszego powtarzania. Przygotowujemy kubek z przegotowaną ciepłą wodą, osoloną płaską łyżką soli kamiennej lub soli morza Martwego. Można dodać również kilka kropel olejku z drzewa herbacianego 100%, wtedy oczyszczanie jest skuteczniejsze. Następnie zatykamy jeden otwór nosa, a drugim wciągamy wodę jak przez słomkę w otwór nosowy, aż poczujemy pieczenie w okolicy zatok, czasem ta woda może przelać się do gardła. Z czasem można nauczyć się kontrolować właściwe wciąganie wody, tak aby nie wypływała gardłem- warto pamiętać o pochylonej lekko w dół głowie w trakcie wykonywania całego zabiegu. Teraz kiedy woda jest już głęboko w otworze nosowym zatykamy go i przytrzymujemy chwilę, po chwili wydmuchujemy oczyszczając otwór nosowy. Dokładnie tak samo postępujemy z drugim otworem nosowym, pamiętając o przytrzymaniu wody głęboko w zatoce nosa. Zabieg powtarzamy na każdy otwór nosowy ok. 3 razy. Następnie za kilka godzin znów należy powtórzyć ten zabieg. Jeśli to początek kataru te dwa zabiegi powinny dać właściwy rezultat. Ważne też , aby bezpośrednio po takim oczyszczaniu nie wychodzić na dwór. Warto zaaplikować wielokrotną dawkę naturalnej witaminy C np. acerola, która zatrzyma proces rozprzestrzeniania się bakterii, a także warto zaaplikować aspirynę przed snem. Metoda jest wysoce skuteczna i sprawdzona.

  • Inhalacja nosa i zatok wrzącą wodą

Jeśli powyższa metoda jest zbyt ekstremalna i niemożliwa do „przeskoczenia” proponuje dużo prostszą i mniej uciążliwą, jednak zaznaczam, działa tylko w początkowej fazie kataru, jeśli katar jest rozwinięty jedynie wspomaga leczenie. Należy przygotować rondelek z osoloną wodą ( np. 1 szklanka z łyżeczką soli). Podgrzewamy do wrzenia do tego dodajemy kilka kropel olejku herbacianego 100% i kilka kropel Aromatolu lub Amolu, nakrywamy głowę ręcznikiem, aby inhalacja była skuteczniejsza. Następnie oddychamy gorącą parą, także naprzemiennie raz lewym raz prawym otworem nosowym, ważne aby odczuwać dość wyraźne parzenie w nozdrzach. Powtórzyć zabieg kilka razy w ciągu dnia, starać się bezpośrednio po nim nie wychodzić z domu. Jeśli nie mamy olejku herbacianego czy amolu, można zrobić skuteczny zabieg tylko z wody solonej, lub ostatecznie nawet samą wodą. Zabieg skuteczny w 100% w początkowej fazie kataru.

  • Wcieranie czosnku w nozdrza

Jest to bardzo pomocna metoda w leczeniu kataru. Wiadomo nie zawsze możemy „nafaszerować” się czosnkiem, natomiast możemy złagodzić a nawet skutecznie wyleczyć katar świeżo przekrojonym czosnkiem. Ząbek czosnku przekroić tak aby zmieścił nam się w otworze nosowym, lekko nagniatamy go nożem aby wydostał się sok, następnie wcieramy dokładnie w każdy otwór nosowy, przytrzymujemy głęboko aż do porządnego uczucia pieczenia.. Ta metoda doskonale zabija bakterie i leczy zainfekowaną śluzówkę nosa. Stosować 3 razy dziennie. Zasada ta sama jak w powyższych przypadkach, im szybciej zareagujemy tym pewniejszy efekt.

Leki homeopatyczne na katar:

Alium cepa szybko i naprawdę bardzo skutecznie hamuje wodnistą fazę kataru i dlatego lek ten powinien być zastosowany na początku leczenia. Łagodzi również towarzyszące katarowi łzawienie.

Cinnabaris ukierunkowany jest na błony śluzowe nosa i zatok przynosowych. Lepki, drażniący śluz spływający z nozdrzy tylnych po tylnej ścianie gardła, zmuszający chorego do ciągłego odchrząkiwania oraz objawy zapalenia zatok czołowych i sitowych stanowią podstawowe wskazanie do zastosowania tego leku. Uczucie ucisku u podstawy nosa, bóle okolicy oczodołów, promieniujące do uszu i skroni, niejednokrotnie z przekrwieniem gałki ocznej to dolegliwości, które lek ten nie tylko skutecznie leczy, ale również im zapobiega.

Hepar sulfuris calcareus jest niezastąpionym remedium na ostre ropne stany zapalne. Zakres działania obejmuje katar z ropną wydzieliną z nosa. Chorzy są bardzo wrażliwi na zimno i na zmiany temperatury. Mają ślinotok i chrypę oraz gorączkę, której towarzyszą dreszcze i poty. Ogólnie mają małą odporność na zakażenia układu oddechowego. Często cierpią na bóle okolicy skroniowej i u nasady nosa. Łatwo dochodzi u nich do rozwoju ropnego zapalenia ucha środkowego z wyciekiem i anginy ropnej. Obserwuje się również znaczną przeczulicę dotykową, bolesny, szczekający kaszel i powiększenie węzłów chłonnych.

Kalium bichromicum działa przede wszystkim na błony śluzowe nosa, gardła, jamy ustnej i krtani, gdzie wywołuje stany zapalne z produkcją gęstej, lepkiej wydzieliny, koloru żółto-zielonego. Lek ten stosujemy w przypadkach katarów przewlekających się, z wyciekiem bardzo gęstej i lepkiej żółtozielonej wydzieliny, która spływa po tylnej ścianie gardła zmuszając chorego do odchrząkiwania i nieskutecznych najczęściej prób jej połykania. Wyciek ten nasila się w zimnie a zmniejsza w cieple, tworząc charakterystyczne, przylegające do kanałów nosa żółtozielone strupy. Wszystkim tym dolegliwościom towarzyszy częściowa lub całkowita utrata węchu, ale  często również wrzody opryszczkowe i afty.

Ferrum phosphoricum – jego zastosowanie pozwala opanować obfity, wodnisty katar, często podbarwiony krwią i wikłający się nawracającymi krwawieniami z nosa, wyciekiem ropnym, napadami gwałtownego, wykrztuśnego kaszlu z wymiotami i biegunką. Towarzyszą temu stany podgorączkowe, uczucie zimna i osłabienie. Całość obrazu klinicznego odpowiada tzw. zespołowi zatokowo – oskrzelowemu.

Reklamy

Autor

3 myśli na temat “Skuteczne sposoby na katar”

  1. O niektóre sposoby zna, a niektóre dopiero będę musiała przetestować. Wiem, że jednak takie domowe sposoby często dają fajne efekty przy katarze.

  2. w zasadzie można wyjść, ale oczyszczone zatoki są wrażliwe na niska temperaturę i można je zwyczajnie przeziębić, pieczenie jest naturalnym objawem, warto powtarzać zabieg….pozdrawiam

  3. wczoraj przepłukałam nos woda z solą i do tej pory czuje lekkie pieczenie w zatokach . Dlaczego po oczyszczeniu nosa nie mozna wychodzic z domu?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s