„…To, co minione, żyje w nas jako wspomnienia, lecz one same w sobie nie są problemem. Wielu rzeczy nauczyliśmy się z dawnych pomyłek i błędów, i to jest w porządku. Kłopot zaczyna się wtedy, kiedy wspomnienia, a inaczej myśli o przeszłości zajmują całkowicie uwagę i są wplatane w nasze poczucie siebie. Osobowość, która jest uwarunkowana przez przeszłość, staje się naszym więzieniem. Przez pryzmat tego, co minione, postrzegamy siebie obecnie i to kształtuje naszą tożsamość. Powstałe tak i wciąż odnawiające się ‘małe ja’, które w istocie jest iluzją, zaciemnia i zniekształca wtedy prawdziwą naturę – pozbawioną czasu i formy Obecność.       
Nasza historia składa się jednak nie tylko z mentalnej, ale również emocjonalnej pamięci – starych przebrzmiałych emocji, które wciąż na nowo są ożywiane. Wielu ludzi nosi w sobie ogromną ilość zbędnego emocjonalnego i mentalnego bagażu. Ograniczają oni samych siebie poczuciem krzywdy, żalem, wrogością i winą. Nasiąkłe emocjonalnością myślenie stało się ich jaźnią, tożsamością i dlatego tak kurczowo się go trzymają.       
Z powodu ludzkiej skłonności do ożywiania wciąż na nowo starych uczuć, niemal każdy nosi w swym polu energetycznym zakumulowany, emocjonalny ból, który ja nazywam ‘ciałem bolesnym’.
Istnieje jednak możliwość, aby przestać ożywiać i odkładać w sobie stare emocje. Mówiąc metaforycznie można to uczynić przez ‘strzepywanie skrzydeł’, a więc powstrzymanie się od umysłowego zamieszkiwania w przeszłości, bez względu na to, czy coś wydarzyło się wczoraj czy trzydzieści lat temu. Możemy nauczyć się puszczać wolno wszelkie minione zdarzenia i przestać utrzymywać je przy życiu w naszych umysłach. Jedynym na to sposobem jest nieustanne powracanie uwagą do kryształowo czystej, pozbawionej czasu chwili obecnej. Wtedy zamiast myśli i emocji to Obecność staje się naszą tożsamością.          
Nic, co wydarzyło się w przeszłości, nie może powstrzymać cię od bycia obecnym teraz – a jeśli to, co minęło, nie może powstrzymać cię od bycia obecnym teraz, to jaką moc ma przeszłość?…”

Eckhart Tolle~Nowa Ziemia

Reklamy

Autor

5 myśli na temat “”

 1. Zgadza się, to takie niezdrowe uwarunkowania społeczne, tzw. kontrola emocji, nie należy się tym przejmować… pozdrawiam;)

 2. Właśnie , przeszłość ma ogromną moc , żyjemy wspomnieniami bo ktoś umarł i trzeba całe życie opłakiwać a , jeżeli przestajesz to znajomi i , rodzina są bardzo oburzeni że niby zapominasz . Masakra .

 3. Ten zwykły dzień

  Niech każdy dzień jak co dzień, to radość twojego życia –
  nic nie jest w stanie bardziej, wypełnić naszego życia.
  W każdym momencie, w każdej sekundzie, której jesteś świadomy
  pozwól zrozumieć, pozwól doświadczyć, ten czas niestracony.

  Nie patrz za siebie, nie patrz przed siebie – to martwej materii tchnienie.
  To co je łączy, to w czym dziś jesteś, stać się ma pięknym wspomnieniem.
  Gdy to zrozumiesz, gdy to pokochasz, z każdym radosnym oddechem
  bić będzie serce w szczęśliwym rytmie i rozpromieniejesz uśmiechem.
  Ja Jestem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s