8 cudów medycyny chińskiej c.d.

Masaż ucha

Zarówno ucho, jak i nos reprezentują całe ciało człowieka. Dzięki masażowi, ograniczając  się do ucha, można leczyć cały organizm. Jest na nim odpowiednio duża liczba punktów akupunktury; opisano ich już ponad 200. Masaż tych punktów zwalcza problemy związane z uchem i zapobiega stanom zapalnym ucha.

Zatykamy uszy dłońmi, natomiast palce: wskazujący, środkowy i serdeczny uderzają 40 razy rytmicznie w tył głowy. Rytm uderzeń powinien być podobny do tempa własnego chodzenia.    Po wykonaniu ćwiczeń odsuwamy dłonie od uszu. Wkładamy palec wskazujący do ucha. Obracamy trzykrotnie tam i z powrotem, a następnie wyjmujemy. Ćwiczenie to powtarzamy trzykrotnie. Masujemy ucho także chwytając je między kciuk a palec wskazujący jak szczypce i uciskamy od góry do dołu, szczególnie wyraźnie naciskamy płatki uszu, które odpowiadają głowie, jest to miejsce regulujące bóle migrenowe głowy.

Ćwiczenie oczu

Chińscy lekarze mogą ocenić stan poszczególnych narządów na podstawie oznak zewnętrznych. Włosy są źródłem informacji o nerkach, skóra związana jest z płucami, serce oceniamy na podstawie języka, oczy zdradzają stan wątroby. Przy dolegliwościach ze strony oczu chiński lekarz będzie myślał o problemach wątroby i równocześnie będzie leczył oczy i wątrobę. Ćwiczenia oczu wzmacniają mięśnie oczu i nerw wzrokowy. Stosujemy je szczególnie przy zaburzeniach wzroku.

Utrzymujemy plecy i głowę prosto, zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej. Obracamy gałkami ocznymi 3 razy po okręgu w prawo i 3 razy w lewo, następnie kierujemy wzrok w najwyższy punkt u góry, potem na dole najniższy punkt a następnie w prawo i w lewo aż do oporu.

 Ćwiczenia zębów

Zęby według medycyny chińskiej, to nie tylko kości i więzadła. Są one również bezpośrednio powiązane z nerkami, śledzioną, wątrobą i żołądkiem. Ćwiczenia zębów wzmacniają żuchwę i zęby oraz pielęgnują równocześnie układ trawienny. Do tego dostarczają delikatnych uderzeń pobudzających mózg i rozjaśniających myśli.

Zamykamy usta, rozluźniając się w pełni. Stukamy zębami w równym tempie 40 razy.

Masaż nerki

Celem masażu nerek jest ochrona „oczu nerek” przed zimnem. Oczy nerek” leżą na meridianie DA/ MAI – zwany cudownym meridianem. Jest on wrażliwy na wahania temperatury, nie lubi zimna, woli ciepło. Masaż nerek harmonizuje krążenie krwi i energii, wpływa także na stałą temperaturę ciała. Łagodzi przy tym bóle pleców i zapobiega schorzeniom reumatycznym. Z harmonijnego działania korzystają również narządy płciowe. Może dojść do uregulowania nieregularnych cyklów menstruacyjnych i zmniejszyć towarzyszące bóle. Kobiety w ciąży powinny się wstrzymać z masażem nerek, a szczególnie z ich rozgrzewaniem. W stanach zapalnych okolicy nerek odstępuje się od masażu, ponieważ rozgrzanie może pogorszyć istniejący stan.

Pocieramy dłonie o siebie do chwili uzyskania odpowiedniej temperatury. Przykładamy ręce w okolicy nerek. Wyobrażamy sobie, że przyjemne ciepło z rąk przechodzi na plecy i lekko rozgrzewa „oczy nerek”. Pozostajemy w tej pozycji przez dwie minuty, do czasu oddania całej energii. Następnie kładziemy ręce w okolicy kości ogonowej i przesuwamy je tak wysoko jak tylko jest to możliwe w górę wzdłuż kręgosłupa.

 Masaż brzucha

Podczas masażu brzucha jest stymulowanych jednocześnie pięć meridianów: żołądka, śledziony, nerki, wątroby i główny regulator przedni. Meridian żołądka i śledziony wzmacnia pracę układu trawienia i usprawnia pracę jelit. Stymulacja może uchronić układ trawienny od różnych schorzeń, jak wrzód żołądka, biegunka, zaparcia, kolka brzuszna. Linia środkowa ciała jest miejscem przebiegu meridianu  głównego regulatora przedniego, zarządcy wszystkich Yin meridianów. Kontroluje on płyny ciała i zaopatruje w nie wszystkie narządy. Stymulując ten meridian wzmacniamy narządy płciowe i układ immunologiczny. Jeżeli stymulujemy meridian nerki i wątroby, to regulujemy pracę pęcherza moczowego i zapobiegamy dolegliwościom okolicy podbrzusza.

Uwaga! Masaż brzucha może wprawdzie zapobiegać wrzodom żołądka, ale jeżeli już je mamy, to wtedy jest zabroniony. Nie wykonujemy masażu brzucha w stanach zapalnych wyrostka robaczkowego, w zapaleniu otrzewnej, jak i we wszystkich rodzajach nowotworów okolicy brzucha.

Kładziemy prawą rękę pod lewą piersią. Zgodnie ze wskazówkami zegara wykonujemy 40 dużych ruchów okrężnych na całym brzuchu. Następnie kładziemy lewą rękę pod prawą piersią i powtarzamy masaż 40-krotnie przeciwnie do wskazówek zegara.

Masaż punktu „tryskającego źródła”

Tryskające źródło” (Yongguan) jest to nazwa pierwszego punktu meridianu nerki. Biegnie on od podeszwy przez wewnętrzną powierzchni kończyny dolnej, następnie przez brzuch do obojczyka. Działanie tego punktu odpowiada jego nazwie. Punkt znajduje się pośrodku przedniej jednej trzeciej częćci stopy. Ze względu na pomocne działanie tego punktu w nagłych wypadkach, akupunkturzyści używają go w stanach nieprzytomności, zapaści, również w atakach padaczki. Stopy są najbardziej oddaloną częścią ciała od serca i objawy zaburzenia krążenia występują w tym miejscu często. Chiński masaż aktywizując ten punkt wpływa na krążenie krwi. W ten sposób zapobiega obrzękom stóp, słabości naczyń, żylakom i innym nieprzyjemnym następstwom zaburzeń krążenia krwi. Punkt na stopie tak jak wszystkie inne poniżej kolana ma rzeczywiście potencjał zapobiegawczy, jak i terapeutyczny, i działa również na dalej położone obszary. Zapobiega stanom zapalnym nerek, wzmacnia wątrobę, a dzięki temu  zgodnie z zasadą pięciu żywiołów oddziałuje na oczy. Poza tym łagodzi bóle brzucha, zwalcza kaszel, chrypkę i bóle gardła, działa uspokajająco przy kołataniu serca oraz w stanach lękowych.

Kładziemy prawą stopę na lewym kolanie. Ten punkt najwygodniej masować prawym kciukiem, w taki sposób, aby dłoń obejmowała stopę. Teraz kładziemy kciuk na punkcie tryskające źródło” i wykonujemy 40 okrężnych ruchów na zmianę raz zgodnie ze wskazówkami zegara, a następnie przeciwnie do wskazówek zegara. Powtarzamy masaż na lewej stopie lewym kciukiem.

 

punkt nerki widoczny na rysunku – „fasolki” 3/4 wysokości stopy

na podstawie Kuan Hin – Chiński masaż i akupresura

 

Reklamy

Autor

Jedna uwaga do wpisu “8 cudów medycyny chińskiej c.d.”

  1. na mnie zbawienny wpływ ma odpromiennik bio info, poprawil stan mego zdrowia i samopoczucie o 100%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s