Terapia kolorami

Kolory mają wpływ na nasze samopoczucie fizyczne, emocjonalne i psychiczne, a leczenie nimi, czyli chromoterapia, są stosowane od wielu wieków. Z powodzeniem było ono praktykowane w starożytnej Grecji, przykładem tego mogą być świątynie Heliopolis, w których wykorzystywano uzdrawiające właściwości światła i kolorów. W ten sposób leczono także w dawnych cywilizacjach Egiptu, Indii i Chin. Przez całe wieki wiedza o kolorach była skutecznie używana do przywracania równowagi i harmonii w organizmie. Często traktując chorobę jako zaburzenie w absorbowaniu kolorów widma słonecznego.

Od dawna znany jest także wpływ kolorów na stany psychiczne człowieka i zwierząt. Kolor oddziałuje na psychikę, wywołując silniejsze lub słabsze reakcje fizyczne, a tym samym przyczynia się do złagodzenia objawów, nawet włącznie z usunięciem dolegliwości.
Poza działaniem czysto psychologicznym, kolor ma także wpływ na fizjologię i wyniki terapii medycznych. W niektórych schorzeniach specyficzne właściwości koloru stosuje się z powodzeniem jako samodzielne terapie lub terapie wspomagające procesy dochodzenia do zdrowia.

Zdrowy organ u wszystkich ludzi powinien mieć ten sam kolor radiestezyjny. Popularny wykaz „kolorów własnych” poszczególnych zdrowych części ciała człowieka

Organ lub część ciała

Kolor

Kościec Fioletowy
Mięśnie Indygo
Żyły Pomarańczowy  Czerwony
Tętnice Niebieski
Nerwy i system nerwowy Zielony
Płuca Biały
Wątroba Pomarańczowy
Pęcherz żółciowy Żółty
Żołądek Zielony
Jelito Żółty
Serce Niebieski
Nerki Zielony
Nadnercza Indygo
Trzustka Żółty
Śledziona Żółty
Pęcherz moczowy Zielony

Terapeutyczna charakterystyka poszczególnych kolorów:

Czerwień to fizyczna miłość i cielesna namiętność. Pobudza i mówi o motywacji. Przynosi nowe życie i nowe początki. To energia pierwotna w porównaniu z innymi kolorami. Daje nam siłę, inicjatywę i chęć działania.

Nadmiar koloru czerwonego:

Może w nas ujawnić się gruboskórność, upór, wyrafinowanie. Przy dużym nadużyciu tego koloru nawet fizyczne okrucieństwo. Pobudza on do gniewu, furii, brutalności a nawet bezwzględności.

Zdrowie:

Kolor czerwony stymuluje witalność i energię w całym organizmie. To co jest zastałe skłania do aktywności. Wspomaga krążenie krwi, pobudza wydzielanie adrenaliny oraz pomaga w wytwarzaniu hemoglobiny czyli składnika czerwonych krwinek. Kolor czerwony również podnosi ciepłotę organizmu oraz ciśnienie krwi. Może być stosowany do leczenia na przykład paraliżu, ponieważ pobudza układ nerwowy. Anemia, przeziębienia a także zapalania płuc mogą być łagodzone przez ten kolor.

Czerwień przeciwdziała melancholii, depresji, smutkowi a nawet letargowi. Dodaje wigoru. Kolor ten jest przydatny kiedy mamy zmniejszoną odporność. W przypadku kiedy jesteśmy przeziębieni wprowadzając ten kolor do ubioru ogrzewamy nasz organizm nosząc na przykład rękawiczki, czerwone skarpety lub szalik

Fiolet – kolor ten kojarzy się z tolerancją, rozwagą, artyzmem. Jego kojąca moc działa na godność, szlachetność i idealizm.

Nadmiar koloru fioletowego:

Do negatywnych stron tego koloru można zaliczyć krótką pamięć czy też brak wytrzymałości. Kiedy źle wykorzystujemy ten kolor możemy stać się nierozważni, konfliktowi. Nasza postawa będzie bardzo wymagająca a także możemy stać się dumni, aroganccy i konfliktowi.

Zdrowie:

Kolor ten jest przede wszystkim związany z funkcją przysadki mózgowej czyli normuje czynności gruczołów i funkcjonowanie hormonów. Można go stosować przy padaczce, zaburzeniach nerwowych, obsesjach. Łagodzi nerwobóle, a także schorzenia związane z oczami uszami i nosem. Kolor ten świetnie oczyszcza krew oraz odbudowuje krwinki białe. Pomaga w utrzymaniu sodu i potasu w organizmie. Kolorem tym leczymy także płuca, wątrobę a także nerki. Świetnie sprawdza się przy rwie kulszowej oraz zaburzeniach nerwowych.

Malinowy – korzystając z tego koloru możemy się charakteryzować zdolnościami administracyjnymi. Kolor ten jest ciepły, troskliwy, opiekuńczy. Jego ekspresją jest duchowa miłość i bezinteresowność.

Nadmiar koloru malinowego:

Kolor ten może wytworzyć energię wyższości co może spowodować arogancję lub snobizm.         W ostateczności człowiek taki izoluje się od społeczeństwa. Można się stać człowiekiem dominującym czy też fanatykiem. Brak miłości do siebie, brak poczucia bezpieczeństwa, a także wygórowanie poczucia własnej wartości to także rezultat negatywny tego koloru.

Zdrowie:

Kolor ten możemy stosować przy bólach głowy, nadciśnieniu, chronicznym przemęczeniu czy też załamaniu nerwowym. Barwa ta korzystna jest w przypadku śpiączki lub amnezji. Wspomaga również serce przeciwdziałając między innymi szmerom, palpitacjom czy też palącemu bólowi. Może być stosowany jako środek moczopędny. Energetyzuje gruczoły adrenalinowe oraz rejony nerek.

Niebieski – jest to kolor związany z poczuciem piękna, taktu a także obowiązku. Kolor ten uspokaja i odpręża. Sprzyja oddaniu i zaufaniu. Aspiruje do działania. Daje możliwość głębszego wniknięcia w głąb siebie. Ułatwia kontakt werbalny.

Nadmiar:

Nadmiar niebieskiego powoduje niedowierzanie, brak taktu, a także wątpliwości. Kolor ten sprzyja pogrążeniu się w marzeniach. Skłania do niedbalstwa, samozadowolenia i nieufności. Niebieski może prowadzić do melancholii, zmęczenia, znudzenia a także lenistwa.

Zdrowie:

Niebieski działa odprężająco i uspokajająco. Świetnie działa przy stanach gorączkowych, obniża tętno oraz nadciśnienie tętnicze. Działa łagodząco przy przegrzaniu ciała. Łagodzi napięcie, stres oraz bóle głowy. Usuwa dolegliwości głosu i okolic gardła np. bóle gardła, chrypka, kaszel. Niebieski świetnie działa przy dolegliwościach menstruacyjnych. Staje się przydatny podczas migren bezsenności, biegunce, zapaleniu opon mózgowych czy okrężnicy. Świetnie działa przy chorobach wieku dziecięcego takich jak odra, ospa wietrzna, koklusz, a także czkawka, ząbkowanie czy zapalenie migdałków. Kolor niebieski sprzyja również zaburzeniom wzroku. Dobrze działa przy katarakcie, krótkowzroczności. Koloru tego nie powinno się stosować przy niedociśnieniu tętniczym, przeziębieniu czy paraliżu. Nie polecany jest również w przypadku depresji.

Pomarańczowy – kolor ten niesie zdrowie, radość, witalność oraz siły twórcze. Daje również pewność siebie, optymizm, odwagę a także spontaniczność. Cechą tego koloru jest również dobra komunikacja a także przedsiębiorczość.

Nadmiar koloru pomarańczowego:

Negatywną stroną koloru pomarańczowego może być przytłaczające a nawet władcze zachowanie. Może powstać zanik radości, melancholia a także smutek. W sytuacjach krańcowych może ujawnić się despotyzm a nawet destrukcja.

Zdrowie:

Kolor ten stymuluje krew i procesy krążenia. Wpływa na układ nerwowy, oddechowy i mentalny. Kolor ten energetyzuje ciało. Przy jego udziale rosną zdrowe włosy, paznokcie, kości i zęby. Można go stosować w leczeniu śledziony oraz w zaburzeniach nerek. Wpływa również korzystnie na żołądek, trzustkę, pęcherz a także płuca. Usuwa wrzody i kamienie żółciowe. Jest bardzo skuteczny w uwalnianiu wiatrów i gazów z ciała. Działa również korzystnie przy skrętach jelit i słabej perystaltyce a także spastyczności okrężnicy. Świetnie działa na zaparcia.                         Kolor pomarańczowy korzystny jest również dla naszego serca oraz wątroby. Jasne odcienie tego koloru można wykorzystać do leczenia artretyzmu oraz reumatyzmu. Nie poleca się go osobom cierpiącym na stres i które łatwo ulegają irytacji.

Turkusowy – kolor ten inspiruje do dokonywania zmian. Działa na spostrzegawczość, entuzjazm, otwartość umysłu oraz dobre samopoczucie.

Nadmiar koloru turkusowego:

W nadmiarze, może prowadzić do zamętu i niezdolności do działania do przodu w życiu, a także może prowadzić do izolacji i odseparowania.

Zdrowie:

Kolor turkusowy jest kolorem odprężającym, odświeżających a także ochładzającym.          Pomaga przy stanach zapalnych, bólach głowy, oparzeniach, siniakach a nawet skaleczeniach. Kolor ten świetnie działa na trądzik, łuszczycę i czyraki. Łagodzi stresy i napięcia.                 Świetnie oczyszcza organizm. Zabezpiecza aby do organizmu nie dostały się szkodliwe wirusy i bakterie. Świetnie radzi sobie w zapaleniu okrężnicy, biegunce czy tez stanach gorączkowych. Ułatwia również oczyszczanie zatok.

Zielony – kolor ten jest symbolem bezpieczeństwa i opieki. Sprzyja dobremu osądowi i zrozumieniu. Stwarza dobrą atmosferę do podejmowania decyzji. Jest to kolor równowagi, odnowy życia.

Nadmiar koloru zielonego:

Skąpstwo, brak poczucia bezpieczeństwa a także obojętność i błędny osąd, to negatywy koloru zielonego. Może również wskazywać na przedwczesne dojrzewanie a także egoizm i zawiść. Kolor ten sprzyja stagnacji a w konsekwencji degeneracji.

Zdrowie:

Kolor zielony bardzo korzystnie działa na układ nerwowy. Przywraca równowagę a także odbudowuje komórki. Ma bezpośredni wpływ na serce oraz płuca. Rozpuszcza skrzepy krwi. Bardzo wspomaga budowę skóry i tkanek a także mięśni. Działa korzystnie przy eliminowaniu toksyn i działa jak łagodny środek ściągający. Kolor zielony obniża ciśnienie krwi.              Uspakaja, odpręża. Jeżeli jest niewłaściwie stosowany może spowodować senność a nawet rozdrażnienie. Można go stosować w leczeni guzów, narośli lub cyst, ponieważ jest w stanie wpłynąć na strukturę komórek . Można się nim wesprzeć gdy mamy przewlekłe zapalenie oskrzeli, astmę lub anginę. Stosuje się go również przy bólach głowy, stanach zapalnych wątroby czy przeziębieniach. Skutecznie działa w leczeniu wszelkiego rodzaju szoku. Pomaga również ludziom, którzy cierpią na klaustrofobię.

Żółty – kolor ten przynosi nadzieję. Sugeruje otwartość umysłu oraz inspiruje. Koresponduje z wiedzą oraz mądrością. Harmonizuje, dodaje bystrości umysłu a człowiek staje się zdecydowany.

Nadmiar koloru żółtego:

Kolor ten w nadmiarze jest bardzo destruktywny. Może prowadzić do negatywnych postaw, łącznie z depresją i bardzo głębokim pesymizmem. Wiąże się także ze złośliwością, mściwością, przebiegłością i oszukiwaniem.

Zdrowie:

Kolor żółty wzmacnia mięśnie a także układ nerwowy w tym również serce. Stymuluje funkcję wątroby i woreczka żółciowego wraz z przepływem żółci. Przyczynia się do prawidłowego ruchu jelit, sprzyja wydzielaniu soków żołądkowych. Likwiduje zaparcia i niestrawność. Doskonale radzi sobie ze stanem zapalnym stawów a także tkanki łącznej. Działa łagodząco na reumatyzm i artretyzm. Kolorem żółtym można się napromieniować regularnie przebywając na słońcu.     Kolor ten również usuwa usztywnienie stawów i bólów odczuwalnych podczas ruchu.         Świetnie działa w zakresie pobudzania nerek a także wątroby. Z organizmu usuwa śluz, jest też świetnym środkiem oczyszczającym. Oczyszcza również krew. W cukrzycy pomaga obniżyć codzienne dawki insuliny. Energia koloru żółtego zawarta jest w złocie, siarce, jodzie i fosforze. Kolor ten nie jest zalecany dla osób, które cierpią na ostre choroby umysłowe lub poważne nerwice.

KOLORY UBRAŃ:

Biały zawiera w sobie wszystkie barwy. Kojarzony jest z czystością i niewinnością. Jeśli często korzystasz z tego koloru twoja osobowość jest pełna równowagi i optymizmu. Poszukujesz prostoty i uwolnienia od presji. Dlatego często trzymasz się z dala od ludzi. Biały jest kolorem niezależności. Ten czysty kolor sygnalizuje stan przejściowy, kształtowanie nowego spojrzenia na życie Stosuj go kiedy chcesz się poczuć wolny i niezależny. Biały wchłania jak gąbka energię otaczającą cię, dlatego stosuj go z umiarem.

BRĄZ

Ubierając się w ten kolor na ogół jesteś oddany rodzinie a także swojej pracy. Masz duży autorytet i posiadasz wiarę w siebie. Jesteś praktyczny i mocno stoisz na ziemi. Bez problemu spełniasz codzienne obowiązki. Charakteryzuje cię uczciwość, porządek i stałość. Brąz ma też walory barwy ochronnej to znaczy, że tworzy taki pancerz, pod którym możesz ukryć swoje emocje i tajemnice. Stosuj go kiedy potrzebujesz trzeźwo myśleć, być praktyczny i stabilny.

CZERŃ: Jeżeli często wybierasz ten kolor, może to oznaczać, że buntujesz się wobec norm społeczeństwa. Odrzucasz własne wewnętrzne światło, a na dodatek nie chcesz pozwolić sobie wchłonąć światło z zewnątrz. Co prawda czerń nie jest jednoznaczna. Może sygnalizować osobę zdyscyplinowaną, niezależną, o zdecydowanych poglądach, silnej woli a nawet nie ugiętą.          Ale może również oznaczać, że jesteś niepewny swojej wartości. Nie radzisz sobie ze sterowaniem własnym życiem i nie zdążyłeś jeszcze odnaleźć swojej tożsamości.

Czarny, najlepiej stosuj jeśli chcesz podkreślić swój autorytet i wyglądać szacownie. Używaj go jeśli chcesz być seksowny i tajemniczy.Może on również służyć jako tarcza ochronna osobie niepewnej swojej wartości. Ale pamiętaj czarny blokuje przyjmowanie tak złych jak i dobrych energii. Dlatego też stosuj go okazjonalnie.

CZERWIEŃ: Jeżeli ubierasz się najczęściej w ten kolor, możliwe, że chcesz być zauważonym. Kolor ten przyciąga oko. Zapewne lubisz działanie i rozmach. Czerwień, może również wskazywać na silną seksualność. Starasz się dążyć do perfekcji we wszystkim czym się zajmujesz.        Niestety, zazwyczaj nie jesteś dobrym słuchaczem. Możesz mieć skłonności do wybuchów złości gdy tylko sprawy nie toczą się po twojej myśli. Popracuj więc nad wykształceniem w sobie cierpliwości. Czerwony stosuj kiedy chcesz być zauważony. A także w momencie kiedy musisz być aktywny i energiczny. Czerwony jest również kolorem ochronnym. Jeżeli chcesz aby twoja energia była zablokowana na negatywne energie, stosuj ten kolor lub miej przy sobie coś czerwonego.

FIOLET: Często ubierają się w tą barwę artyści, bo kolor ten ma właściwości kreatywne i duchowe.

Na ogół kolor ten kojarzony jest z bogactwem, monarchią i duchowością. Zapewnia też pewność siebie. Fioletowy i jego odcienie stosuj, kiedy chcesz się poczuć pewnie i zapomnieć o swoich słabych stronach. Jest to dobry kolor do ochrony psychicznej.

MALINA: Jeżeli właśnie ten kolor wybierasz najczęściej dla swojego stroju, może to oznaczać, że chcesz wyrazić swoją zmysłowość. Kolor ten ze względu na obecność w nim czerwieni, wysyła silny sygnał seksualny. Wywołuje on również miłość, współczucie oraz serdeczność.        Wytwarza też delikatność i łagodność. Zapewnia pewność siebie. Stosuj go, kiedy chcesz się poczuć pewniej. Jest też świetnym kolorem ochronnym. Blokuje niekorzystną energię, która dociera do nas.

NIEBIESKI: Kiedy wybierasz ten kolor do swojego ubioru sugeruje to uporządkowanie i dużą duchowość. Pragniesz na ogół spokoju i ciszy, a nawet odosobnienia. Cenisz sobie uczciwość i lojalność. W kolorze tym nie ma agresji.

BŁĘKITNY – oznacza, że jesteś osobną twórczą i wrażliwą. Potrafisz analizować każdą sytuację i zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Nie lubisz się śpieszyć.

GRANATOWY – zapewne jesteś inteligentny i lubisz niezależność. Chętnie bierzesz na siebie odpowiedzialność i lubisz podejmować decyzje. Stosuj go w momencie kiedy chcesz się wyciszyć lub pomedytować.

POMARAŃCZ: Jeżeli preferujesz ten kolor w stroju, jesteś zapewne zdecydowany i pewny siebie. Posiadasz również wewnętrzną dyscyplinę, niezależność i zmysł organizacyjny. Kolor ten stymuluje rozmowę oraz sprzyja poczuciu humoru. Stosuj go jeżeli masz do załatwienia ważne sprawy i chcesz się poczuć pewnie.

RÓŻ: Jeżeli w twojej szafie znajdują się ubrania w kolorze różowym może to świadczyć, że jesteś uczciwy, potrafisz kochać i rozumieć innych. Pomagasz im, choć nie lubisz samotności i wbrew pozorom sam potrzebujesz wsparcia. Czasem zachowujesz się jak dziecko. Jest to spowodowane małą pewnością siebie i brakiem miłości do własnej osoby. Kolor ten stosuj jeśli chcesz być postrzegany jako osoba miła, bezkonfliktowa i pomocna.

TURKUS: Jeśli ten kolor najczęściej wybierasz, zapewne chcesz aby dostrzegano w tobie energię młodości. Mówi, że jesteś osobą przystępną z dużą odświeżającą energią. Pomaga on zachować jasność komunikacji. Stosuj go kiedy potrzebujesz, aby twoje myśli i uczucia były przejrzyste.

ZIELEŃ: Jeżeli właśnie ten kolor wybierasz najczęściej, może to świadczyć o tym, że w twojej osobowości dominuje duża ostrożność oraz pewna nieufność wobec ludzi.                         Najchętniej przyjmujesz pozycję obserwatora. Nie lubisz wyróżniać się w tłumie. Jesteś uczciwy, przyzwoity i charakteryzujesz się konwencjonalnym charakterem. Zielony stosuj, kiedy potrzebujesz stworzyć wokół siebie atmosferę równowagi. Dobry jest w momentach kiedy chcesz być skupiony.

ŻÓŁTY: Jeżeli żółty jest twoim ulubionym kolorem w ubiorze, zapewne lubisz podejmować życiowe wyzwania i potrafisz im sprostać. Wkładasz całe serce we wszystko co dzieje się wokół ciebie. Jesteś spontaniczny, aktywny, żywiołowy. Łatwo nawiązujesz znajomości i często inspirujesz innych. Ponieważ jest to kolor słońca, wybierając go do swojego ubioru możesz być postrzegany jako osoba, która przynosi światło innym ludziom. Ubiór w kolorze żółtym dosyć często noszą osoby, które piastują stanowiska, dające władzę i kontrolę. Są to na ogół ludzie oddający się pracy umysłowej. Cechuje je optymizm. Żółty zastosuj w momencie, kiedy potrzebujesz aby ciebie słuchano np. kiedy prowadzisz ważne spotkania, jesteś mówcą czy nauczycielem. Kolor ten powoduje, że ludzie będą cię słuchać z wielką uwagą i dużym skupieniem. Kolor ten sprzyja otwartości umysłu, można go wykorzystać do lepszego przyswajania wiedzy.

 

Reklamy

Autor

Jedna uwaga do wpisu “Terapia kolorami”

  1. Bardzo ciekawy wpis. Nie wiedziałem, że o kolorach można powiedzieć tak wiele. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s